Březen 2012

Facebook

2. března 2012 v 20:33 | prcekruza
V dnešní době má snad každý facebook.

- Aktivních uživatelů: 800 miliónů (9/2011)
- Průměr nových uživatelů za den: 250 000
- Zhlédnuté stránky: Přes 65 miliard za měsíc
- Vyhledávání: Přes 500 miliónů za měsíc
- Pořadí v návštěvnosti všech webovských aplikací na světě: 3.
- Fotografií: 1.7 miliardy (průměrně 44 fotek na uživatele)

Ano, máme tu možnost se spojit s ostatními lidmi. Sdílet s nimi naše zážitky, přání, fotky, pocity.
Momentálně se teď nemůžu s nikým spojit pokud nemám facebook. ICQ, lide.cz, spoluzaci.cz jako by upadlo v zapomění. Nikdo se tady už ani neukáže a pokud jo, tak jenom kvůli tomu aby se kouknul co je nového na fb když se neumí přihlásit nějak jinak než přes ICQ.
Facebook vládne světem. Je pravda, že sem ráda přidávám nové písničky a občas i nějaké fotky. Ale dovedu si bez něj život představit. Problém je v tom, že stále více lidí se na něm stává zavislích a mnohdy i takovým způsobem, že kdyby byl náhle zrušet tak zkončí ve cvokárně.
Ale největší problém co tady hrozí je ztráta soukromí. Každý ví o vás všechno. Teda pokud si to všechno zveřejníte. Ale pokud si někdo napíše do statusu: "Jsem doma úplně sama. Rodiče odjeli na týden na chatu. Juchůů! =)" Tak ať se nediví, že se najde i takový hajzlík co toho využije a půjde si něco "vypůjčit" k vám domů. A další problém je, že u něho někteří tráví až moc času a tím nestíhají školu, kamarády, rodinu, koníčky. Je sice dobré mít 450 fb přátel. Ale podejme si otázku: Kolik z nich se s vámi sešlo, s kolika jste si podali ruku?
Co nám facebook dal a co vzal?Nerozhodný

Takže moje postřehy:
+ snadná komunikace s lidmi
- ztráta soukromí, koníčků, rodiny, opravdových přátel


Zrcadlo

2. března 2012 v 15:02 | prcekruza
Určitě zrcadlo používá každý z vás k upravení zevnějšku nebo k focení na profilovku.S vyplazeným jazykem
Ale já jsem se chtěla více dozvědět o tom kde vlastně samotné zrcadlo vzniklo. Za dob kdy lidé neznali zrcadlo se nespíše pozorovali pomocí vodní hladiny která byla tak průzračná a čistá, že se v ní odrážel jejich odraz.
Ale teď k věci....začala jsem zkoumat kde vlastně vzniklo a ze staré knížky (encyklopedie), kterou jsem našla u babičky, jsem zjistila:
Někdy v 6. tisíciletí př. n. l. se objevují vyleštěné obsidiánové desky, které slouží jako zrcadla. Od 2. století př. n. l. se začínají vyrábět kovová zrcadla z leštěného bronzu.Ve starověkém Egyptě lidé používali jako zrcadla mnoho věcí včetně hladiny vody v nádobách, leštěného kovu (nejčastěji ze stříbra) či vlhkých kamenů. Ale ani jedna z nich nebyla dostatečně hladká, aby vytvářela skutečně ostré a dokonalé obrazy. Také Číňané vyráběli vynikající zrcadla z leštěného kovu před více než 2000 lety.
Římané už měli vylepšená zrcadla. Vyráběli je ze skla, jehož zadní stěnu pokryli tenkou cínovou vrstvičkou. Dokonce se v této době dočkala i válečného využití. Podle pověstí řecký vědec Archimédes (287 - 212 př. n. l.) použil řadu zrcadel k zapálení útočících římských lodí. Všechna zrcadla odrážela sluneční světlo do jediného místa na nepřátelské lodi až se na ní dřevo vznítilo. Konkávní zrcadla prý byla použita i během bitvy u Salaminy (480 př. n. l), kdy s jejich pomocí Řekové úspěšně zapalovali perské válečné lodě. Historicky to ale není doloženo, ačkoliv technicky to tehdy možné bylo.
Použití skleněných zrcadel se datuje od středověku. Ve středověku vyráběli nejdokonalejší zrcadla na světě Benátčané kolem roku 1300. Na zadní stranu skla natírali speciální směs rtuti a cínu (amalgám), kterou nebylo potřeba zahřívat. Recept na tuto směs střežili jako nejvzácnější tajemství - pro výrobu zrcadel vyhradili zvláštní ostrov. Jenomže rtuť je jedovatá a mnozí dělníci zemřeli nebo se zbláznili. Přesto tajemství nesměli pod hrozbou trestu smrti nikomu prozradit.
Kolem roku 1670 se toto tajemství nějakým záhadným způsobem rozšířilo do Francie a pak do celé Evropy. V roce 1840 německý chemik Justus von Liebig (1803 - 1873) přišel na způsob, jak pokrýt zadní stranu skla stříbrem pomocí dusičnanu stříbrného a jiných chemikálií.

Zrcadlo mělo sloužit jako zastrašování zlých duchů a různých potvor, tím že při pohledu do zrcaadlo spatří svůj vlastní odraz a tudiž se leknou sami sebe. Ale proč nevidí svůj odraz i upíři?

Rozbité zrcadlo = sedm let smůly...kde se tahle pověra vůbec vzala? Věříte v toto?
Tohle jsou údajné rady jak tomu předejít:
1) Slož střepy do původní podoby zrcadla.
2) Složené zrcadlo přeskládej na pevný, přenosný podklad a představ si, jak střepy odráží všechno co ti neprospívá.
3) Postav nebo polož zrcadlo do okna, kde svítí slunce.